تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تلخ ترین لحظه های جام های جهانی فوتبال

                                      

   به زعم بسیاری از مردم ورزش دوست جهان،فوتبال را می توان یکی از زیباترین و جذّاب ترین ورزش های جهان نامید؛آن هم به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن و هیجان ناشی از آن.

  از دل همین ورزش جذّاب ستارگان بزرگی به تاریخ معرّفی شده اند که تا سال ها الگوی بسیاری از بازیکنان فوتبال در سرتاسر جهان بوده اند؛بازیکنانی چون پله،مارادونا،پلاتینی، گارینشا،سوکراتس،باتیستوتا،روسی،یاشین،اوزبیو،بابی چارلتون،رونالدو،روماریو،ریوالدو، کریستیانو رونالدو،مسی،زلاتان ایبراهیموویچ و …

  ولی در همین ورزش زیبا و پرطرفدار گاهی لحظه های زشت و نفرت انگیزی رقم می خورد که تا ابد در ذهن هواداران می ماند؛بسیاری از این حرکت ها و لحظه های شرم آور در معتبرترین آوردگاه فوتبال (جام جهانی فوتبال) رقم خورده است و برخی بازیکنان با وجود محبوبیّت از لحاظ فنّی،از نظر اخلاقی موجب تأسّف هواداران خود شده اند.

  در گزارش زیر به بررسی برخی از صحنه های شرم ‌آور تاریخ جام‌ های جهانی پرداخته ایم:

   الف)گل با دست دیه‌گو مارادونا:آرژانتین/انگلیس؛یک‌چهارم نهایی جام‌ جهانی ۱۹۸۶ م

  ۲۲ ژوئن سال ۱۹۸۶ روزی است که ۲ گل معروف دیه گو مارادونا مقابل انگلستان در جام جهانی به ثمر رسید؛یکی زیباترین گل جام جهانی که از میانه میدان و با دریبل بیشتر بازیکنان انگلستان به ثمر رسید و دیگری گل معروف به "دست خدا"!!

   در آن دیدار که در مرحله ی یک چهارم نهایی جام جهانی در ورزشگاه آزتک مکزیکو سیتی مکزیک برگزار شد،مارادونا با دست توپ را از بالای سر پیتر شیلتون،دروازه بان مشهور سه شیرها عبور داد و یک گل تاریخی را به ثمر رساند. گلی که مارادونا هرگز بابت آن اظهار پشیمانی نکرد و آن را دست خدا نامید و اعلام کرد با این گل انتقام حمله ی انگلیسی ها به جزایر مالویناس در سال ۱۹۸۲ و کشته شدن ۶۵۰ سرباز آرژانتینی را گرفته است!!

   ب)گل با دست تیری‌آنری:فرانسه/ایرلند؛مقدّماتی جام‌ جهانی ۲۰۱۰

  تیم ملّی فوتبال ایرلند موقعیّت خوبی برای صعود به جام‌جهانی سال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی داشت؛ولی این کشور بریتانیایی با بدشانسی محض روبه‌رو شد؛دوّمین اشتباه فاحش داوری در تاریخ فوتبال.اینبار دیگر خبری از مارادونا نبود؛حالا پای تیری آنری در میان بود که پس از این بازی بخش زیادی از محبوبیّت خود را از دست داد.

   در شرایطی که در دیدار فرانسه و ایرلند همه چیز به نفع ایرلندی‌ ها پیش می‌رفت و این تیم یک بر صفر جلو بود،یک ضربه ی آزاد همه چیز را به هم ریخت.پس از این‌که ضربه آزاد به طرف دروازه ی ایرلندی‌ها شوت شد،آنری عجیب‌ترین پاس گل تاریخ فوتبال را داد.این مهاجم سابق تیم ملّی فوتبال فرانسه برای این‌که توپ را به هم ‌تیمی‌ خود ویلیام گالاس پاس بدهد،دو بار توپ را با دست کنترل کرد تا ویلیام گالاس با توپی که با دست به او پاس داده شده بود،با ضربه سر گل تساوی فرانسه را بزند.آنری پس از این دیدار ابتدا سرسختی وقیحانه‌ای از خود نشان داد و اظهار کرد مقصّر نبوده است تا خشم ایرلندی‌ها را بیشتر کند؛سرانجام اعتراف کرد اشتباه کرده است؛ولی مقصّر اصلی داور است که خطای او را نادیده گرفته است!به هر حال پس از این دیدار روزنامه سان انگلیس تیتر زد:"دست شیطان باز هم کارساز شد"!!

   پ)حرکت غیر‌ورزشی هارالد شوماخر:آلمان غربی/فرانسه؛نیمه ‌نهایی جام‌جهانی ۱۹۸۲

  بازی کلاسیک مرحله ی نیمه‌ پایانی جام‌ جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا بین فرانسه و آلمان غربی،یکی از زیباترین بازی ‌های تاریخ جام‌های جهانی از آب درآمد.در آن بازی پلاتینی با نبوغ بالایش هر چه در توان داشت رو کرد. اوج خلاقیت او در فرستادن پاسی دقیق برای هم‌تیمی‌اش پاتریک باتیستون بود که موجب تک به تک شدن او با تونی شوماخر،دروازه‌بان جنجالی و بزرگ ژرمن‌ها شد. اتیستون می‌توانست کار را تمام کند؛ولی شوماخر پیش‌دستی کرد و با زدن یک ضربه سنگین به بازیکن فرانسوی،همه را به یاد چاک نوریس رزمی‌کار بزرگ اروپایی و بازیگر فیلم‌ های حادثه‌ای انداخت.

   شوماخر از دورازه بیرون آمد و در حالی که هنوز چند متری با هم فاصله داشتند باتیستون به توپ ضربه زد و ضربه اش به بیرون رفت؛ولی شوماخر به شکل ناجوانمردانه و بسیار خشنی بر روی سر بازیکن فرانسوی پرید و سه دندان باتیستون شکست و به حالت اغما فرو رفت.میشل پلاتینی در مورد این صحنه گفت:"من به شدّت ترسیده بودم؛چون باتیستون حرکت نمی کرد و فکر کردم که او مرده است".

  بعد از این صحنه باتیستون را به بیمارستان منتقل می کنند و از همه جالب تر این که واکنش داور مسابقه در قبال این حرکت اعلام ضربه ی دروازه بود؛بدون این که کارتی هم به شوماخر بدهد!

  بعدها تمامی کارشناسان داوری بدون شک حکم به اخراج شوماخر به عنوان کمترین جریمه ممکن می دادند؛ولی عدالت رعایت نشد و فرانسه آن بازی را در حالی که ۳-۱ از آلمان غربی جلو بود ۳-۳ مساوی کرد و با ضربات پنالتی که شوماخر در آن نقش کلیدی داشت آن بازی را به آلمان واگذار کرد تا فرانسه با ستاره‌های بزرگی مثل پلاتینی،آلن ژیرس،ژان تیگانا و لویی فرناندز چشم به راه یک جام‌جهانی دیگر باشد.ایتالیا در فینال مقابل آلمان قرار گرفت و این تیم را ۳-۱ شکست داد و قهرمان شد.

   ت)ضربه ی سر زین الدّین زیدان:فرانسه/ایتالیا؛فینال جام‌جهانی ۲۰۰۶

  شبی که فرانسه در فینال جام جهانی مغلوب ایتالیا شد،تلخ ترین شب زندگی زیدان بود.او از زمین اخراج شد و تیمش هم مقابل ایتالیا در پنالتی ها شکست خورد.

  در ۹ جولای ۲۰۰۶ بازی فینال بین فرانسه و ایتالیا برگزار شد و زیدان نیز به عنوان کاپیتان فرانسه به میدان آمد.این آخرین بازی تاریخ زندگی ورزشی او بود.او در دقیقه ی 7 از روی نقطه ی پنالتی برای فرانسه گل زد تا به همراه پله،واوا و پل بریتنر یکی از چهار بازیکنی باشد که تا کنون در دو فینال جام جهانی گل زده‌اند. ازی در وقت معمولی با گل های زیدان و ماتراتزی 1-1 مساوی شد و کار به وقت اضافه کشید.نزدیک بود زیدان در وقت اضافه ی اوّل با ضربه ی سر دروازه را باز کند؛ولی بوفون ضربه ی او را مهار کرد.

   دقیقه ی 110 این بازی به یکی از جنجالی‌ترین صحنه‌های تاریخ فوتبال در جهان بدل شد.مارکو ماتراتزی مدافع ایتالیا درگیری لفظی با زیدان کاپیتان و بازی‌ساز فرانسوی‌ها پیدا کرد و زیدان هم در جواب او با سر،ضربه ی سنگینی را به سینه ی ماتراتزی وارد کرد.داور بازی،هوراشیو الیزوندو،این صحنه را ندیده بود؛ولی لوییس مدینا کانتالخو،داور چهارم،صحنه را گزارش کرد تا زیدان با دریافت کارت قرمز از بازی اخراج شود.این حرکت در بازی خداحافظی زیدان اتّفاق افتاد و پایانی تلخ برای فوتبال یکی از بهترین بازیکنان تاریخ بود.در نتیجه،زیزو در ضربات پنالتی شرکت نداشت و فرانسه در غیاب او و پاتریک ویرا که مصدوم و تعویض شده بود،با نتیجه ی ۵-۳ مغلوب شد.

   ث)گل به خودی آندرس اسکوبار:آمریکا-کلمبیا؛مرحله ی گروهی جام‌جهانی ۱۹۹۴

  اسکوبار مدافع تیم ملّی  فوتبال کلمبیا روی یک حرکت ناخواسته توپ را وارد دروازه ی خودی کرد تا نقش زیادی در شکست 2-1  کلمبیا مقابل آمریکا و حذف از رقابت‌های جام‌جهانی داشته باشد.وقتی اسکوبار به کلمبیا بازگشت فردی که روی شرط‌بندی مبلغ هنگفتی را به دلیل شکست کلمبیا باخته بود،وی را به ضرب ۱۲ گلوله کشت تا یکی از غمبارترین لحظه های تاریخ فوتبال رقم بخورد.

   ج)تمارض کثیف ریوالدو:برزیل-ترکیه؛مرحله ی گروهی جام‌ جهانی ۲۰۰۲

  باز هم جام‌جهانی و باز هم ثبت شدن یکی دیگر از وحشتناک‌ترین اشتباهات داوری دنیا.اینبار حقّه ی کثیف بهترین بازیکن جهان این اشتباه را رقم زد. در دیدار ترکیه و برزیل در مرحله ی  گروهی رقابت‌های جام‌جهانی،برزیل صاحب ضربه کرنر شد.ریوالدو بهترین بازیکن پیشین فوتبال جهان‌ به نقطه ی کرنر رفت تا زننده ضربه ی کرنر باشد.او در حالی که تا  کمر خم شده بود منتظر دریافت توپ از سوی بازیکنان شد.هاکان اولسان، بازیکن پیشین تیم ملّی فوتبال ترکیه به طرف توپ رفت و توپ را خیلی آرام به طرف ریوالدو پرتاب کرد و توپ به زانوی ریوالدو خورد؛ولی این مهاجم تکنیکی برزیلی ناگهان خود را روی زمین انداخت و به شکلی اغراق‌آمیز و کاملاً واضح به خود پیچید.او به شکلی فیلم بازی کرد تا داور کنار زمین مجاب شود هاکان اولسان از قصد توپ را به صورت ریوالدو کوبانده است!!

   او نتیجه‌گیری خود را به داور وسط گزارش داد تا این داور هم با نشان دادن کارت قرمز به اولسان نگون بخت به کار او در زمین مسابقه پایان دهد.اگر اشتباه مسلّم داوری در این دیدار وجود نداشت شاید نتیجه ی دیگری،جز برتری 2-1 برزیل رقم می‌خورد.از این حرکت ریوالدو به عنوان خیره‌کننده‌ ترین نمایش تمارض در تاریخ فوتبال دنیا یاد می‌شود.هر چند کار ریوالدو به اخراج بازیکن ترکیه‌ای منجر شد؛ولی فیفا چند روز بعد او را به دلیل تمارض به پرداخت ۵۱۸۰ دلار جریمه محکوم کرد.

   چ)اعتراض کویتی‌ها:فرانسه/کویت؛مرحله ی گروهی جام‌ جهانی ۱۹۸۲

  تصمیم جنجالی داور روس،میراسلاو استوپار در تاریخ رقابت ها ماندگار شد.در جام جهانی ۱۹۸۲،فرانسه 3-1 از کویت پیش بود که گل چهارم هم به ثمر رسید.بازیکنان کویت مدّعی بودند سوت داور را شنیده اند و بازی را متوقّف کرده اند.رییس فدراسیون فوتبال کویت وارد زمین شد و به شدّت به این تصمیم اعتراض کرد و پس از این اعتراضات،داور گل را مردود اعلام کرد.فرانسه در دقیقه ی 89 بار دیگر گل زد تا 4-1 بازی را ببرد و نتیجه ی این اعتراضات چیزی جز آبروی از دست رفته ی داور و ۸ هزار پوند جریمه برای فهد نبود.

   ح)رسوایی دوپینگ مارادونا:آرژانتین-یونان؛مرحله ی  گروهی جام‌ جهانی ۱۹۹۴

  مارادونا که بعد از به ثمر رساندن گل مقابل یونان به طرز عجیبی خوشحالی‌اش را ابراز کرد و مقابل دوربین‌های تلویزیونی فریاد زد،در پایان بازی به طور تصادفی مورد آزمایش دوپینگ قرار گرفت که در پایان مشخّص شد او ۵ نوع مادّه ممنوع را استفاده کرده است.مارادونا بعد از این بازی از رقابت ‌های جام‌جهانی اخراج شد.

  خ)تساوی شرم آور دو همسایه:آلمان غربی-اتریش؛مرحله ی گروهی جام‌جهانی ۱۹۸۲

  هیچ دیداری در تاریخ جام های جهانی،نفرت انگیز تر از دیدار آلمان و اتریش جام جهانی ۱۹۸۲ نبوده است.برد 1-0 آلمان،دو همسایه را به مرحله ی بعد می رساند و الجزایر حذف می شد.آلمان طیّ ده دقیقه به گل اول خود رسید و پس از آن هر دو تیم بازی را با پیاده روی ادامه دادند!!هواداران حاضر در ورزشگاه اعتراض خود را با هو کردن بازیکنان نشان دادند و یک هوادار آلمانی پرچم کشور خودش را آتش زد.بازی به پایان رسید و اعتراض الجزایر به تبانی صورت گرفته رد شد.از آن سال به بعد بازی آخر مرحله گروهی همزمان برگزار شد.

   د)لجبازی آنتونیو راتین:انگلستان-آرژانتین؛یک چهارم نهایی جام‌ جهانی ۱۹۶۶

  کاپیتان تیم ‌ملّی فوتبال آرژانتین پس از اینکه با کارت قرمز داور رو به رو شد،زمین بازی را ترک نکرد. ۸ دقیقه ی بعد وقتی تمام بازیکنان قصد داشتند به همراه او زمین را ترک کنند در نهایت راتین تصمیم گرفت به سمت رختکن برود.انگلستان در پایان،این بازی را با تک‌گل جف هورست با پیروزی پشت ‌سر گذاشت.

   

   

   ذ)اعتصاب بازیکنان فرانسه:مرحله ی گروهی جام جهانی ۲۰۱۰

  پیش از آخرین بازی فرانسه در مرحله ی گروهی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی که با تیم میزبان بازی داشتند بازیکنان فرانسه حاضر نشدند زیر نظر ریموند دومنک تمرین کنند.آن ها در واکنش به اخراج نیکولاس آنلکا بازیکنی که به سرمربی تیم ملّی توهین کرده بود و نیز در واکنش به تصمیم فدراسیون فوتبال فرانسه مبنی بر بازگرداندن آنلکا به فرانسه این تصمیم را گرفتند.خروس ها از ۳ دیدار خود در گروه اوّل رقابت ها تنها یک امتیاز کسب کردند و حذف شدند!

   ر)بزرگترین معمّای تاریخ فوتبال؛تبانی آرژانتین/پرو:جام جهانی ۱۹۷۸

  تیم ملّی فوتبال آرژانتین در راه قهرمانی جام جهانی ۱۹۷۸ در دور دوّم مسابقه ها که به صورت گروهی برگزار می شد با ۶ گل،پرو را که یکی از تیم های برتر جهان در آن زمان به شمار می رفت،مغلوب کرد و با این نتیجه با تفاضل گل بالاتر از برزیل به دیدار پایانی راه یافت.آرژانتین برای رسیدن به دیدار پایانی به پیروزی با تفاضل بیش از ۴ گل نیاز داشت.این نتیجه ی مشکوک به تبانی در حالی به دست آمد که حکومت آرژانتین به ریاست خورخه ویدلا با دخالت سیاسی و تبانی با فرانسیسکو برمودز رئیس جمهور پرو در دهه ی 1970،موجبات برد پرگل تیمش را فراهم کرد. آرژانتین در دیدار پایانی 3-1 هلند را شکست داد.در همین رابطه جنارو لدسما سناتور سابق پرو با فاش کردن این موضوع گفت:"دولت آرژانتین در ازای این نتیجه حاضر شد ۱۳ پناهنده ی مخالف دولت را به پرو بازگرداند.لدسمای ۸۰ ساله با حضور در دادگاهی در آرژانتین گفت‌:"ویدلا در تلاش بود تا چهره ی زشت آرژانتین در جهان را با قهرمانی در جام جهانی پاک کند؛برای همین او حاضر شد در برابر شکست سنگین پرو، مخالفان را به دولت پرو تحویل دهد".

   در آن زمان شکست سنگین پرو،موجب شد رسانه های جهان با تردید از سلامت این نتیجه صحبت کنند.عملکرد ضعیف دروازه بان پرو این تردید را به وجود آورده بود که وی از مسئولان آرژانتینی رشوه گرفته است.از طرفی پیگیری بازگرداندن مخالفان به دولت پرو در ۳۵ سال گذشته یکی از موضوعات جالب توجّه برای مورخان بوده است.لئوپولدو لوکه مهاجم آرژانتین در جام جهانی ۱۹۷۸ در واکنش به این مسئله گفت:"دیگر نمی توانم بگویم برای این قهرمانی به خود افتخار می کنم؛ولی ما همگی در زمین فوتبال بازی می کردیم و توجّهی به این موضوع نداشتیم که پرو بازی خود را انجام نمی دهد".

  البتّه تبانی به چنین شیوه ای در فوتبال امروز تقریباّ نا ممکن است؛زیرا مسابقه ها به شکل حذفی برگزار می شود.در جام جهانی ۱۹۷۸ هشت تیم صعود کرده در دور گروهی در دو گروه چهار تیمی به صورت دوره ای به رقابت می پرداختند و تیم های سرگروه به فینال می رفتند.آرژانتینی ها بازی تیم برزیل را قبل از مصاف خود برنامه ریزی کردند و با توجّه به نتیجه ی برزیل،برای سرگروهی نیاز به تفاضل گل بهتر داشتند.

   ز)جلوگیری از تعویض پیراهن:انگلستان/آرژانتین؛جام جهانی ۱۹۶۶

  الف رمزی سرمربّی انگلستان که در جام جهانی ۱۹۶۶ به قهرمانی رسید پس از پایان بازی برابر آرژانتین به سرعت درون زمین دوید.این اقدام رمزی برای ابراز خوشحالی نبود؛بلکه او می خواست از تعویض لباس بازیکنانش با حریف جلوگیری کند!!

  رمزی در مصاحبه ی خود پس از بازی گفت:"با حیوان ها لباس عوض نمی کنیم"!!

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : بازی ,جهانی ,فرانسه ,فوتبال ,تاریخ ,آرژانتین ,جام‌ جهانی ,تاریخ فوتبال ,جهانی ۱۹۷۸ ,ملّی فوتبال ,آلمان غربی ,۲۰۱۰ آفریقای جنوبی ,
  تلخ ترین لحظه های جام های جهانی فوتبال

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر